FAQ: A-levels - brytyjska matura

Jak wygląda A-levels? 
Następny, nieobowiązkowy etap edukacji.
Jest to dwuletnie przygotowanie do egzaminów na koniec szkoły średniej, tzw. A-Levels, są przeznaczonych dla tych, którzy chcą iść na studia.
W międzyczasie, pod koniec pierwszego roku Sixth Form, zdaje się egzamin Advanced Subsidiary (AS level).
Pod koniec drugiego - tzw. A2. Razem, ocena z AS + ocena z A2 = pełen A-level.

Ile przedmiotów można wybrać? 
Minimalnie 2. Optymalnie 3-4, choć niektórzy mają nawet 5 czy 6.
Zależy od osoby, jej wcześniejszych ocen i opcji oferowanych przez szkołę.

Z czego można wybierać? 
Przedmiotów do wyboru jest mnóstwo.
Są typowe przedmioty, jak matematyka, języki obce, historia, chemia, biologia… Ale też ekonomia, polityka, prawo, teatr, sztuka, wf, religia, literatura angielska czy psychologia. Każdy przedmiot jest podzielony na tzw. modules i z każdego z nich zdaje się egzamin (wyniki z poszczególnych wliczają się do ostatecznej oceny maturalnej).
Więcej informacji tu.

Czy są próbne egzaminy? 
Tak, tak zwane mocki odbywają się w lutym. Trzeba na nich podchodzić do egzaminu z większości przedmiotów, nie licząc np. Art czy Textiles.


Czy próbne wyglądają jak prawdziwe egzaminy? 
Są na nie stylizowane, ale różnią się tym, że zdaje się tylko niektóre z modułów i egzamin bywa często częściowy; nie pokrywa więc 100% zakresu A-levels. 

 Jak wygląda przykładowy plan mocks? 
Przedstawiam własny w roku szkolnym 2014/2015, gdy byłam na roku 12: 



Czy ma się inne lekcje, niż wybrane przedmioty? 
U mnie w szkole jest jeszcze obowiązkowe PSHE, 2x Games, Assembly/Tutorial w piątek i Private Study. 
PSHE to pewna forma wychowawczej, Games - wf. Assembly to apele, a jak ich nie ma, to jest Tutorial, czyli inny rodzaj wychowawczej. Private Study to okienka, na których trzeba się uczyć w określonych miejscach.

Czy egzaminy są trudne? 
Nie są na pewno łatwe, ale wymagają zastosowania wiedzy nabywanej przez cały rok szkolny, co jest na pewno dużym ułatwieniem. 

Jak wygląda egzamin? 
Na korytarzu wisi plan, gdzie kto siedzi. Wchodzimy rzędami, siadamy. Komisja rozdaje arkusze, tłumaczy, co i jak. Zaczynamy pisać. W sumie, podobnie jak w Polsce. 

Czy można pisać na laptopie? 
Tak, ale trzeba pójść do szkolnego koordynatora egzaminów i jasno tę wolę wyrazić. 
Nie pisze się na laptopie przedmiotów, jak matematyka (obliczenia) czy j.polski (brak polskich znaków).
I wtedy wchodzi się na salę egzaminacyjną 10 minut wcześniej, żeby się zalogować i włączyć WordPad, choć ostatecznie arkusz dostaje się do ręki wtedy, co wszyscy.

Co to jest coursework? 
Jest to praca twórcza ucznia, którą wykonuje w ramach zajęć z danego przedmiotu i poza nimi, aby w sposób praktyczny wykorzystać nabyte umiejętności. 
W przypadku literatury czy historii, przygotowuje się portfolio z esejami sporządzonymi na określony temat w oparciu o bibliografię. 

Czy trzeba kontynuować wszystkie przedmioty? 
W mojej szkole nakłania się uczniów do robienia 4 przedmiotów na roku 12 i 3 na roku 13, aby na A2 (poziomie rozszerzonym) skupić się na tych, które lubi się najbardziej i z których miało się najlepsze oceny na AS (poziomie podstawowym). 
Dlatego, można rzucić jeden przedmiot i ja zrobiłam tak z literaturą angielską, pozostając przy matematyce, historii, języku polskim (self-taught) i biznesie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz